Dijalog Europske unije s mladima: X. ciklus

Dijalog EU-a s mladima je europski participativni proces koji kroz 18 mjesečne cikluse posvećene prioritetnim temama pruža podršku implementaciji Strategije EU-a za mlade i osigurava uključenost mladih u proces donošenja odluka u području mladih u Europi kroz artikulirani dijalog između mladih i donositelja odluka.

Dijalog EU-a s mladima omogućuje mladima da izravno utječu na oblikovanje najznačajnijih europskih politika za mlade, te pruža priliku za konkretno poboljšanje položaja mladih u lokalnim zajednicama.

Trenutno je u tijeku 10. ciklus Dijaloga EU s mladima koji se odvija pod nazivom „Trebamo mlade“ a trajat će od 1. srpnja 2023. do 31. prosinca 2024. godine pod trijom predsjedništva Španjolska – Belgija – Mađarska. Tematski okvir 10. ciklusa je treći EU cilj za mlade #3- Inkluzivna društva.

Godine 2010. ista trojka prvi put je predstavila dijalog kao 'Strukturirani dijalog' s mladim Europljanima. U 2023 - 2024., dijalog će doći do svojeg 10. kruga u kojem će se osnivači dijaloga ponovno udružiti. To pruža priliku da se dijalog definira i dalje razvija s ambicijom postizanja sveobuhvatne - i stoga značajnije - razmjene između političkih donositelja odluke i mladih ljudi u Europi. Kako bi obilježila ciklus na značajan način, trojka cilja razviti konkretne alate koji će potaknuti poboljšanje kvalitete EUYD: povećati vidljivost, dostupnost i inkluzivnost, te težiti većem sudjelovanju mladih. Ovaj ciklus također je prilika za pregled postignuća i utjecaja prethodnih ciklusa, kao i razvoj ulaza za poboljšanje kvalitete budućeg dijaloga.

Uključi se u Dijalog Europske unije s mladima, sudjeluj u donošenju odluka te učini nešto za svoju budućnosti već danas!

Dijalog Europske unije s mladima:

1. Participativni proces u kojem mladi i donositelj odluka kontinuirano surađuju i zajedno oblikuju preporuke za poboljšanje položaja mladih u Europi.

2. Alat koji osigurava da politike za mlade odražavaju prava i potrebe mladih diljem Europe.

3. Prostor u kojem mladi aktivno pridonose razvoju politika za mlade na europskoj i nacionalnoj razini.

Ciklus dijaloga mladih podijeljen je u tri faze: zajedničko razumijevanje tematskog prioriteta, konzultacije (ili dijalog) i faza implementacije. U prvoj fazi predlaže se metodološki okvir za provedbu konzultacija. Nacionalne radne skupine pripremaju se za proces konzultacija na nacionalnoj razini. Tijekom faze Dijaloga održavaju se konzultacije tijekom kojih se prikupljaju mišljenja, potrebe i rješenja mladih diljem Europe na obrađenu temu (cilj za mlade). Zatim, faza provedbe ima za cilj implementirati rezultate konzultacija u konkretne aktivnosti i akcije na lokalnoj razini.

Po završetku jednog 18-mjesečnog ciklusa proces počinje iznova s novim predsjedavajućim trijem i novim tematskim prioritetom. U ovom kontekstu bitno je naglasiti važnost pravovremenog planiranja tema i mapiranja potreba mladih u kojem krovne organizacije mladih u svakoj od država koja se priprema za predsjedanje trebaju imaju važnu ulogu pri savjetovanju ministarstava i drugih relevantnih tijela.

Izvori:

https://eupita.eu/

https://jugenddialog.de/en/eu-youth-dialogue/

Mreža mladih Hrvatske

Tekst pripremila Mreža udruga Zagor u okviru projekta „Mladi su centar“ kojeg financira Središnji državni ured za demografiju i mlade.

Donatori

Mreža udruga Zagor je korisnica institucionalne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva za stabilizaciju i/ili razvoj udruge