Europski stup socijalnih prava
Europski stup socijalnih prava predstavlja 20 načela kojima Europska unija potiče države članice na izgradnju socijalne Europe koja je pravedna, uključiva i puna mogućnosti. Podijeljen je u 3 poglavlja s ukupno 20 načela.
CERANEO kroz projekt „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji Europskog stupa socijalnih prava“ teži osnažiti zagovaračke kapacitete OCD-a i drugih dionika za implementaciju ESSP na nacionalnoj i lokalnim razinama. Projekt je financiran kroz Fond za aktivno građanstvo u Hrvatskoj.
Metodologija praćenja ESP-a
U sklopu navedenog projekta pripremljena je metodologija za praćenje implementacije Europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj. Prikupljeni su kvantitativni indikatori te kvalitativni koji uključuju ključne dokumente donesene za implementaciju ESSP-a u Hrvatskoj.
Profil hrvatske socijalne države
Na temelju analize pripremljene metodologije implementacije ESSP-a u Hrvatskoj nastao je Profil socijalne države- publikacija koja analizira primjenu ESSP-a u Hrvatskoj.
Osim analize pripremljene metodologije, sadrži i rezultate istraživanja provedenog s ključnim dionicima koji sudjeluju u primjeni načela ESSP-a u Hrvatskoj. Analizu je proveo CERANEO tim, u partnerstvu s ALD Sisak, Mreža udruga ZAGOR i Udrugom MI Split.
Socijalni semafor
Revidirani Socijalni semafor (Social Scoreboard) opsežnije pokriva načela ESSP-a te predstavlja glavni kvantitativni alat za monitoring napretka provedbe ESSP-a u kontekstu Europskog semestra.
Omogućuje usporedbu među pojedinim članicama u pogledu jednakih mogućnosti i pristupa tržištu rada, pravednih radnih uvjeta te socijalne zaštite i uključenosti. CERANEO je pripremio i prilagodio socijalni semafor za Hrvatsku.
Projekt "Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva u implementaciji europskog stupa socijalnih prava u Hrvatskoj" je podržan kroz Fond za aktivno građanstvo, sredstvima Islanda, Lihtenštajna i Norveške u okviru EGP grantova Active Citizens Fund Hrvatska.